За Програмою медичних гарантій безоплатно отримали допомогу майже 40 тисяч пацієнтів з інсультом

Реформа медицины

За лікування пацієнтів з гострим мозковим інсультом заклади, що мають договори з НСЗУ, отримали понад 900 млн грн. Найбільше коштів отримали Харківська область — понад 85 млн грн, місто Київ — понад 83 млн грн та Дніпропетровська область — понад 73 млн грн.

Щороку в Україні трапляється понад 120 тисяч випадків інсульту. Хвороба  залишається однією з основних причин смертності в нашій країні. Через інсульт українці втрачають роки здорового життя та страждають від наслідків цієї недуги.



З 1 квітня цього року в електронній системі охорони здоров’я зареєстровано понад 58 тисяч випадків інсультів. З них летальних випадків — понад 10 тисяч. Найбільше випадків інсульту — у Дніпропетровській, Харківській та Запорізькій областях. Найвищий відсоток летальності — у Донецькій, Луганській та Одеській областях. Найнижчий — у Чернігівській.

Тому Національна служба здоров’я України визначила лікування інсульту пріоритетним напрямком у Програмі медичних гарантій. При укладенні договорів  НСЗУ висувала до лікарень вимоги щодо наявності необхідного медичного обладнання, медичного персоналу потрібної кваліфікації, здатності забезпечити роботу закладу в цілодобовому режимі задля того, щоб пацієнт міг отримати всю необхідну медичну допомогу. Зокрема, у закладі повинні бути обладнання для нейровізуалізції, можливість для проведення тромболізису, а також відповідні спеціалісти. 

На сьогодні 192 медзаклади надають медичну допомогу пацієнтам при гострому мозковому інсульті за договором з НСЗУ. За Програмою медичних гарантій вони надали медичну допомогу майже 40 тис. пацієнтів з гострим мозковим інсультом та отримали за це понад 900 млн грн. Найбільше коштів отримали Харківська область — понад 85 млн грн, місто Київ — понад 83 млн грн та Дніпропетровська область — понад 73 млн грн.

З 1 липня збільшили тариф на надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах — з 19 332 грн до 26 947 грн.

Для пацієнта медична допомога з лікування інсульту є безоплатною. До пакету безоплатних медичних послуг включено: діагностику (КТ, екстрені лабораторні дослідження), медикаментозне лікування та знеболення за потреби, проведення тромболітичної терапії, цілодобовий моніторинг стану пацієнта в реанімації, медична реабілітація в гострому періоді, лікарські засоби з Національного переліку та витратні матеріали, ліки та медичні засоби, які закуповуються централізовано за кошти бюджету та харчування в стаціонарних умовах.

Щоб отримати медичну допомогу, потрібно лише викликати “швидку” допомогу за номером 103 для людини, яка має симптоми інсульту. Бригада “швидкої” повинна  доставити пацієнта в медзаклад, який уклав договір з НСЗУ за цим пакетом медичних послуг відповідно до маршруту, затвердженого в регіоні. Своєчасно та якісна медична допомога підвищує шанси на повноцінне одужання пацієнта.

Саме тому у Програмі медичних гарантій на 2021 рік Національна служба здоров’я пропонує ввести підвищувальний коефіцієнт на рівні 5% доплат за дотримання бригадами екстреної медичної допомоги правильних маршрутів пацієнтів з підозрою на інсульт. Центр екстреної медичної допомоги отримає більше коштів, якщо бригада доставлятиме пацієнта з підозрою на інсульт саме до того закладу, який має договір з НСЗУ на лікування цього захворювання.

Також запровадити коригувальні коефіцієнти відповідно до методу лікування інсульту: за лікування з проведенням тромболітичної терапії, з проведенням тромбекстракції тощо. А для того, щоб зробити лікування наслідків інсульту доступнішим, НСЗУ пропонує розширити програму «Доступні ліки» в наступному році.

Збільшення тарифів на лікування пацієнтів з інсультом напряму залежить від того чи відбудеться збільшення бюджету Програми медичних гарантій на 2021 рік зокрема, до 5 % від ВВП.

Джерело інформації: 28 10 2020,https://nszu.gov.ua/novini/za-programoyu-medichnih-garantij-bezoplatno-otrimali-dopomog-346