Заключна інформація щодо підсумків епідемічного сезону

Заключна інформація щодо підсумків епідемічного сезону з грипу та гострих респіраторних інфекцій 2022-2023 років (за матеріалами ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»)

Згідно з даними щотижневого спільного бюлетеню ВООЗ та Європейського Центру по контролю за хворобами (http://flunewseurope.org) в епідемічному сезоні 2022-2023 тривало одночасне циркулювання вірусів грипу та коронавірусної інфекції COVID-19, спричиненої SARS-CoV-2.     В Європейському регіоні ВООЗ встановлений поріг сезонної епідемічної активності грипу було перевищено на 45 тижні 2022 року. На початку сезону в зразках матеріалів із дозорних установ первинної допомоги відзначалося домінування вірусів грипу типу А(Н3), починаючи з 50 тижня 2022 року та 2 тижня 2023 року – більш висока циркуляція вірусів A(H1)pdm09 та типу В відповідно. У зразках матеріалів із недозорних джерел переважали віруси грипу A(H1)pdm09 (55%) порівняно з вірусами A(H3) (45%). Досліджені віруси в більшості випадків демонстрували чутливість до інгібіторів нейрамінідази.

Рутинний епідеміологічний нагляд за ГРВІ здійснюється в усіх закладах охорони здоров’я України. У звітному епідемічному сезоні 2022-2023 переважно спостерігалася низька інтенсивність епідемічного процесу з грипу та ГРВІ. В звітному епідемічному сезоні 2022-2023 все ще продовжувала тривати пандемія гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричинена коронавірусом SARS-CoV-2, проте в цьому сезоні її вплив був незначним на значення інтенсивного показника захворюваності, який розраховується із кількості всіх зареєстрованих випадків ГРВІ (грип, аденовірус, риновірус, парагрип, COVID-19 та інші).

В Україні протягом епідемічного сезону 2022-2023 зареєстровано 3,9 млн. випадків захворювань на грип та ГРВІ, показник захворюваності становив 9582,5 на 100 тис. населення, що на 38,2 % менше аналогічного періоду минулого епідемічного сезону. Протягом сезону за медичною допомогою з приводу захворювання на респіраторну групу інфекцій звернулось 9,6% населення України.  Із загальної кількості захворілих зареєстровано дітей віком до 17 років 1,9 млн (49,2 %), що менше від очікуваного та не характерно для респіраторної групи інфекцій. Низький відсоток дітей серед загальної кількості захворілих пояснюється інтенсивними міграційними процесами в зв’язку з війною, евакуацією дітей за кордон.  Найвищий відсоток захворілих на грип та ГРВІ відмічався в Київській області, де було зареєстровано 19,3 % захворілих від загальної кількості випадків захворювання на грип та ГРВІ, найнижчі відсотки – не більше 3,5% – в прифронтових областях, де є обмежена можливість реєстрації пацієнтів із ГРВІ.

Захворюваність на ГРВІ мала хвильовий характер без виразних підйомів протягом епідемічного сезону і без перевищень епідемічного порогу визначеного для України. З 10 квітня 2023 року спостерігалася загальна тенденція до зниження інтенсивності епідемічної активності в Україні.

На динаміку епідемічного процесу вплинуло багато факторів: специфічна профілактика COVID-19, обмежувальні заходи, що були впроваджені для боротьби з коронавірусною хворобою COVID-19, які, ймовірно, позитивно вплинули на епідемічний процес, та скоротили кількість можливих нових випадків захворювань респіраторної групи інфекцій.

Після тривалої циркуляції в людській популяції коронавірусної інфекції COVID-19, спричиненої SARS-CoV-2, в епідсезоні 2022-2023 домінували віруси грипу. При дослідженні зразків матеріалів зареєстрований ріст питомої ваги вірусів грипу з 5,4% до 44,4% при збереженій частці вірусів SARS-CoV-2 – 34,3%, або 61,8% серед позитивних результатів вірусів респіраторної групи.

З початку сезону методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) лабораторно підтверджено 23 летальних випадки внаслідок грипу, з них двоє дітей віком до 4 років. В 22 випадках визначені фрагменти РНК вірусів грипу А не субтипований та в 1 випадку – вірус грипу типу В.

Аналіз інформації про летальні випадки показав, що наявність супутніх хвороб залишається основною причиною несприятливих наслідків захворювання на грип: у 56,5% померлих була ішемічна хвороба серця, 43,5% – астма та хронічні хвороби легень, у 26,1% – надлишкова (понад 20 %) вага тіла, у 43,5% осіб були два та більше супутніх медичних станів, наприклад ішемічна хвороба серця, астма та хронічні хвороби легень або порушення імунітету. Всі померлі не були щеплені проти грипу.

Летальних випадків серед пацієнтів, які отримали щеплення проти грипу та COVID-19, не зафіксовано. Своєчасне щеплення проти цих найпоширеніших збудників інфекційних хвороб знижує ризик зараження та запобігає ускладненому перебігу захворювання.

Своєчасне звернення за медичною допомогою – запорука швидкого одужання з найменшим ризиком ускладнень.

Також до відома надаємо Додаток до листа ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» від 22.06.2023 № 04-0916.2342523

Загрузчик Загрузка...
Логотип EAD Слишком долго?

Перезагрузка Перезагрузить документ
| Открыть Открыть в новой вкладке