4 лютого 2024 року – Всесвітній день боротьби проти раку

Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативою «Міжнародного союзу проти раку» (UICC). Його метою є підвищення обізнаності людей про рак, як одного з найбільш важких захворювань сучасності, а також привернення уваги громадськості до його запобігання, виявлення та лікування. Залучаючи увагу до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна домогтися гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.

Метою кампанії є підвищення обізнаності людей про захворювання на рак, як одне із найстрашніших і згубних захворювань сучасної цивілізації. Привертаючи увагу до методів запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна домогтися, більшості випадків, гарних результатів, а то і повного одужання. Міжнародний день захисту від раку закликає широку громадськість до завдань, що стоять перед світом в боротьбі з онкологічними захворюваннями, що притаманні як розвиненим країнам, так і країнам з нестабільною економікою, заохочує небайдужих політиків і організацій-членів UICC ставитися до раку, як до одного з політичних пріоритетів. Нова тема кампанії Всесвітнього дня боротьби проти раку на період 2022-2024 років – це “Усунення прогалин у догляді“. Кампанія буде присвячена виявленню та усуненню бар’єрів, які існують для багатьох людей у всьому світі, в доступі до необхідної їм допомоги.

Кожного року, в Світі, виявляється більше 10 млн. людей, хворих на рак і приблизно 8 млн. помирають від нього.

У Європейському регіоні, за наявними оцінками, якщо не вжити більш рішучих заходів, то до 2030 року захворюваність на рак досягне 5,4 млн випадків на рік, і щорічно від онкологічних захворювань помиратимуть 2,5 млн.

За даними ВООЗ: існує більше 100 видів раку і хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла.

Рак – це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть уражати будь-яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини або новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке розмноження аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних меж та здатних поширюватися в інші органи.

Рак є соціальною проблемою, яка в цілому впливає на розвиток суспільства, у тому числі і економічний. Інвестування в профілактику та раннє виявлення раку набагато дешевше, ніж боротьба з його наслідками. Рак може уразити будь-кого. На нього хворіють громадяни будь-якого віку, з різних країн, та усіх соціально-економічних груп. На сьогодні спостерігається тенденція «омолодження» захворюваності на рак, тобто все більше хворіють молоді чоловіки та жінки в розквіті сил.

Рак розвивається з однієї єдиної клітини. Перетворення нормальної клітини в пухлинну відбувається в ході багатоетапного процесу, що звичайно являє собою перехід передракового стану в злоякісні пухлини. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини й трьома категоріями зовнішніх факторів, що включають:

Фізичні канцерогени (ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання, тривале травмування тканини та ін.);

Хімічні канцерогени (азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини, миш’як та інші забруднювачі харчових продуктів і питної води);

Біологічні канцерогени (інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами, та ін.).

Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини, і навіть вік людини.

Вживання тютюну є найзначнішою окремою причиною раку, якій можна запобігти — більше 20% смертей від раку пов’язані з тютюнопалінням.

Одна п’ята частина всіх ракових захворювань у світі розвивається в результаті хронічних інфекцій. Так, наприклад, вірус папіломи людини (ВПЛ) викликає рак шийки матки, а вірус гепатиту B — рак печінки.

Захворюваність на рак різко зростає з віком. Найімовірніше, через накопичені з роками ризики розвитку деяких онкологічних захворювань. Загальне нагромадження ризиків збільшує тенденцією до зниження ефективності механізмів відновлення клітин по мірі старіння людини.

Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення онкозахворювань. Щороку понад 160 тис. жителів дізнаються, що вони – онкохворі.

Злоякісні новоутворення уражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-ти річного віку.

Рак як причина смерті, посідає друге місце у структурі смертності населення України і разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров’я наших співвітчизників.

У всьому світі найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п’яти видів раку: раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу. Рак легенів — найбільш поширена форма раку в усьому світі у чоловіків, що складає майже 17% від загального числа нових випадків

Серед жінок перші місця займають такі причини смерті: рак грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки. Рак грудей є найбільш поширеною формою раку в усьому світі у жінок, що становить більш, ніж 25% від загального числа нових випадків.

У багатьох країнах, що розвиваються, рак шийки матки є найпоширенішим типом раку.

Майже всі випадки раку шийки матки пов’язані з ураженням геніталій вірусом папіломи людини (ВПЛ).

У Харківській області на обліку перебуває 92,25 тис. онкохворих.

В 2023 році, в зв’язку з військовою агресією російської федерації та масовою евакуацією населення, було зареєстровано тільки 3,67 тис. нових випадків захворювання на рак, це менше ніж у 2021 році (8,67 тис.). Щороку від раку в області помирали біля 4,7 – 4,9 тис. осіб, в 2023 році надійшла інформація про смерть лише 1,02 тис. хворих. Структура смертності не змінилася: найчастіше помирали від раку легенів. Друге місце за причиною смерті серед жителів Харківщини посідає рак товстої кишки, на третьому місці – рак грудей, на четвертому — рак шлунку.

                              До ознак хвороби відносяться:

 1. Швидка стомлюваність і немотивована втома.
 2. Висока температура протягом довгого часу.
 3. Різні ущільнення під шкірою, на шкірі, в паху, в ділянці молочних залоз, в пахвовій западині.
 4. Збільшення лімфатичних вузлів.
 5. Різні домішки в сечі і калі: кров, слиз, гній.
 6. Тривалий біль в будь-якій ділянці тіла.
 7. Зміна тембру голосу, хронічний кашель без наявних причин.
 8. Незагойні рани і виразки.
 9. Швидке зниження ваги без причин.

                               Рак класифікується за стадіями:

 • На нульовій стадії пухлина тільки з’явилася, а сусідні тканини не залучені до процесу. Хірургічне лікування гарантує практично повне одужання.
 • На першій стадії пухлина локалізована, ще не вросла в навколишні тканини, не залучені лімфовузли та інші органи.
 • Друга-третя стадії раку: пухлину називають регіонально поширеною, вже спостерігаються ураження сусідніх тканин, зачеплені лімфовузли. Але онкологічний процес не торкнувся інших органів.
 • Четверта стадія: діагностуються метастази в інших органах, хвороба вже торкнулась всього організму. Лікується найскладніше з усіх стадій.

Виявлення раку на ранній стадії та його адекватне лікування забезпечує стійке одужання у 100% хворих з I стадією захворювання, у 80% – з II стадією, у 25-30% з ІІІ та у 5-8% з IV стадією хвороби. Особливе значення в ранній діагностиці раку мають скринінгові програми, що дозволяють визначати пухлину на початкових стадіях росту.

Під скринінгом розуміється систематичне проведення тестів, метою яких є виявлення людей з порушеннями, що дозволяють припускати будь-які певні ракові захворювання або передрак, і своєчасне направлення таких людей для діагностування та лікування. Програми скринінгу особливо ефективні для типів раку, які зустрічаються найчастіше і для яких існують недорогі, прийнятні і доступні для більшості населення скринінг-тести, зокрема:

 • ПАП-тест на рак шийки матки, який рекомендується проводити щороку всім жінкам старше 20 років;
 • мамографія для виявлення раку молочної залози. Рекомендується проводити щороку всім жінкам старше 40 років (1 раз на 2 роки);
 • колоноскопія для виявлення раку прямої кишки. Рекомендується проводити чоловікам і жінкам старше 50 років;
 • РSA-тест для виявлення раку передміхурової залози. Рекомендується проводити чоловікам старше 50 років.

Доступність до якісної діагностики сприяє виявленню онкозахворювання на ранній стадії, дає можливість вчасно розпочати лікування та зберегти людині життя.

До Програми медичних гарантій включено 6 інструментальних досліджень, які спрямовані на ранню діагностику найпоширеніших онкозахворювань, це — мамографія, гастроскопія, колоноскопія, бронхоскопія, цистоскопія та гістероскопія. Ці дослідження для пацієнта є безоплатними. Щоб пройти дослідження для ранньої діагностики онкозахворювань безоплатно, пацієнту потрібно звернутись до свого сімейного або лікуючого лікаря, який заповнить електронне направлення на обстеження та обрати медзаклад для проходження дослідження. Для обстеження пацієнт може обрати будь-який медичний заклад, який уклав договір з НСЗУ на надання амбулаторних пріоритетних послуг. Як комунальний, так і приватний.

Знайти медичні заклади, які надають допомогу за напрямом «Онкологія», можна на сайті НСЗУ — відкрити розділ “Е-дані” за посиланням https://edata.e-health.gov.ua/e-data та обрати “Аналітичні панелі (дашборди)”. Далі потрібно відкрити дашборд “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. На третій сторінці у полі фільтрів оберіть область або населений пункт, а в  “Групі послуг” –  пакети  «Мамографія», «Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах», «Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та  амбулаторних умовах». Дашборд покаже всі заклади, які мають договір на пакет, а також їх контакти.

Якщо не маєте можливості скористатись пошуком через дашборд, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже найближчий медзаклад із договором.

Відповідно до рекомендацій ВООЗ та з урахуванням рівня захворюваності на онкопатологію населення різного віку, встановлюються обмеження по віку пацієнтів, яким призначаються такі дослідження. Наприклад, мамографію призначають пацієнткам від 40 років, цистоскопію — пацієнтам від 50 років. Проте, пацієнтам молодшого віку лікар також може призначити такі дослідження і виписати направлення, якщо підозрює новоутворення. В такому випадку пацієнт може пройти дослідження безоплатно за направленням лікаря у медичних закладах, законтрактованих на пакети з діагностики та хіміотерапевтичного або радіологічного лікування, в які включена діагностика при підозрі на новоутворення. У 2024 році рання діагностика онкозахворювань залишиться серед пріоритетних послуг Програми медичних гарантій. Це сприятиме ранньому виявленню раку, а отже підвищить шанси пацієнтів на успішне лікування.

У профілактиці і лікуванні злоякісних пухлин першочерговим завданням є активізація роботи щодо підвищення мотивації населення на дотримання правил здорового способу життя, підвищення рівня інформованості на предмет онконастороги до факторів ризику розвитку онкологічних захворювань та їх корекції, методів профілактики розвитку раку.

Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку: на нього припадає майже 22% випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Тютюнопаління пов’язане з розвитком різних типів раку — легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите самі, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень.

          Дотримуйтесь рекомендацій щодо здорового харчування:

 • вживайте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільні зерна та боби;
 • уникайте зайвої маси тіла — їжте легше і компактніше, обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, їжу із фастфуду;
 • утримуйтесь від вживання алкоголю — ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку стравоходу, товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується разом із кількістю випитого алкоголю;
 • обмежте споживання технологічно обробленого м’яса — ВООЗ повідомляє, що вживання великої кількості такого м’яса може збільшити ризик деяких видів раку.

Численні дослідження демонструють, що жінки, які дотримуються середземноморської дієти з додаванням оливкової олії та горіхів, можуть зменшити ризик раку молочної залози. Ця дієта включає значну кількість рослинних продуктів, як-от фрукти й овочі, цільні зерна, бобові та горіхи. Люди, які дотримуються середземноморської дієти, обирають здорові жири — оливкову олію, масло і рибу замість червоного м’яса.

            Підтримуйте здорову вагу і будьте фізично активними.

Підтримання здорової маси тіла може знизити ймовірність виникнення різних онкологічних недуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.

Люди, які регулярно займаються спортом, отримують певні переваги для здоров’я. Але для істотної користі необхідно щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень. Як загальну мету, включіть до свого графіку щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.

                                          Не засмагайте.

Рак шкіри є одним із найбільш поширених онкологічних захворювань, і водночас йому порівняно легко запобігти. Достатньо виконувати кілька рекомендацій:

 • уникайте прямого сонячного опромінювання вдень, особливо з 10:00 до 16:00 влітку, коли сонячна радіація найсильніша;
 • захистити голову, допоможуть сонцезахисні окуляри та крислатий капелюх;
 • закривайте відкриті ділянки тіла одягом, який покриває якомога більше поверхні шкіри, при цьому обирайте яскраві або темні барви, які відбивають більше ультрафіолетового випромінювання, ніж пастельні чи вибілені бавовняні;
 • використовуйте сонцезахисний крем широкого спектра із SPF щонайменше 30, навіть у похмурі дні — не шкодуйте крему і повторно застосовуйте кожні дві години або частіше, якщо плаваєте чи пітнієте;
 • уникайте соляріїв — вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

                                            Зробіть щеплення.

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів (до яких, на жаль, належить і Україна) зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Дізнайтеся у свого лікаря щодо вакцинації.

Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Щеплення проти ВГВ рекомендується для дорослих із таких груп ризику:

 • сексуально активним полігамним людям;
 • з інфекціями, що передаються статевим шляхом;
 • тим, хто вживає наркотики внутрішньовенно;
 • чоловікам, які практикують секс із чоловіками.

Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.

Вірус папіломи людини передається статевим шляхом і може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.

                             Уникайте ризикованої поведінки.

Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, що збільшують імовірність розвитку онкозахворювань.

 • Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презервативи під час сексу. Що більше у вашому житті статевих партнерів, то більше шансів на зараження інфекцією, котра передається статевим шляхом.
 • Люди, які живуть із ВІЛ або хворі на СНІД, мають вищий ризик появи раку ануса, печінки та легень.
 • Вірус папіломи людини найчастіше асоціюється із раком шийки матки, але він також може підвищити ризик виникнення раку ануса, горла, статевих органів.
 • Людям, які вживають наркотики внутрішньовенно, рекомендовано не користуватися вже використаними голками. Обмін голками з людьми, які застосовують внутрішньовенні препарати, може призвести до зараження ВІЛ, а також гепатитами В та С, що підвищує ризик появи раку печінки.

Регулярно відвідуйте лікаря для профілактичного огляду.

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а це підвищує ефективність лікування і знижує його вартість.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем про найкращий для вас графік онкоскринінгу.

Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя і грамотно проводити профілактику раку то можна значно знизити ризик захворіти, а лікування, яке було почате на ранніх стадіях захворювання, дає хороші результати і збільшує Ваші шанси на довголіття.

Рак — це не вирок. Це хвороба, з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати!

                                  Бажаємо Вам бути здоровими!