Як діяти пацієнту при відмові у безоплатному лікуванні

Програма медичних гарантій покриває всі медичні послуги: від консультацій та обстежень до необхідного лікування і реабілітації. А отже пацієнти можуть розраховувати на безоплатне лікування, включно із обстеженнями та ліками з Нацпереліку.

Попри це трапляються випадки, коли в лікарні відмовляють у безоплатному лікуванні, гарантованому Програмою медгарантій.

Так не має бути.

Розповідаємо, як діяти пацієнту в таких випадках:

Перше, що варто зробити — це звернутися за роз’ясненнями до керівника лікарні. Або ж до власника закладу охорони здоров’я — відповідного органу місцевої влади.

Якщо спілкування з керівником лікарні не дало результату — потрібно подати скаргу до НСЗУ.

Дзвінок до контакт-центру НСЗУ чи подання скарги — не формальність. НСЗУ реагує на кожне звернення.

Строк розгляду скарги — 30 робочих днів, відповідно до законодавства. Але здебільшого розгляд займає не більше десяти робочих днів.

Щоб правильно подати скаргу, необхідно надати у зверненні всю наявну інформацію про порушення прав пацієнта. Інакше НСЗУ звертається до заявника для уточнення інформації, і розгляд скарги займає набагато більше часу.

Готуючи скаргу до НСЗУ, вкажіть такі дані:

Прізвище, ім’я та по батькові пацієнта, дату народження (в форматі день, місяць, рік народження). У випадку написання скарги від імені третьої особи необхідно надати документи, що підтверджують ваше право представляти інтереси іншої особи.

Дата події.

Правильна назва лікарні. Якщо є змога, додайте код ЄДРПОУ.

Посада, прізвище, ім’я та по-батькові особи, яка вимагала оплату за медичні послуги, ліки чи інші матеріали чи відмовлялася надати медичну послугу.

Деталі ситуації, яка сталася.

Випадки можливих порушень — вимагання коштів за надання послуг, які гарантовано Програмою медичних гарантій, вимагання купівлі ліків, розхідних матеріалів (стерильних наборів, рентгенівських плівок та інше) тощо, примус до сплати “благодійного” внеску до визначеної організації за вказаними реквізитами або вимагання такого внеску готівкою, неетична поведінка співробітників закладу охорони здоров’я, відмова у виписці е-рецепту на “Доступні ліки” тощо.

Сума коштів, яку довелося витратити, або яку вимагали. За наявності додайте копії чеків на ліки чи медичні послуги, які довелося придбати за власний кошт.

Контакти для зв’язку. Це дуже важливо, адже інакше втрачається можливість надання відповіді і швидкої зворотної комунікації.

Подати скаргу до НСЗУ можна:

через електронну форму на сайті https://service.e-health.gov.ua/…/osobisti…/citizen-form або за безоплатним номером 16-77 і її буде зафіксовано оператором гарячої лінії;

надіславши лист електронною поштою info@nszu.gov.ua або звичайною поштою (проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073);

написавши звернення на особистому прийомі громадян.